Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki”

Osiągnięcia Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w ramach realizacji projektu UROTOM.

Bazy danych

W zakresie budowania bazy danych zaprojektowano narzędzia do systemu Clininet służące do zbierania danych. Skonfigurowano sprzęt diagnostyczny do magazynowania i przesyłania wyników. Wykonano badania u kilku pacjentów. Przeprowadzono analizę dokumentacji medycznej i wyników badań obrazowych układu moczowego pozostających w Zakładzie Radiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Łącznie pracownicy prześledzili bazę 500 wyników z których wyodrębnili i przesłali do partnera (Politechnika Łódzka) 5 zestawień obrazów badań radiologicznych. Zakończono analizę retrospektywną liczbą 5 przeanalizowanych rekordów z bazy danych Instytutu.

W zakresie badań ultrasonograficznych oraz z wykorzystaniem pozostałych metod oceniono 4 chorych. Zgromadzono listę 30 chorych do przeprowadzenia badań na początku 2022 roku.

Ostatecznie baza danych prospektywnych do budowy modelu na koniec roku 2022 zamknęła się liczbą 105 pacjentów i 192 wizyt.

Lista kluczowych schorzeń do budowania modelu.

W zakresie przygotowania danych do budowy modelu przeprowadzono analizę dostępnej literatury medycznej oraz częściowe wyniki z bazy danych retrospektywnych i ustalono potencjalną listę 3 zaburzeń/schorzeń układu moczowego kluczowych do stworzenia modelu

  1. Dziennie nietrzymanie moczu
  2. Wsteczny odpływ pęcherzowo moczowody
  3. Moczowód olbrzymi.

Lista ta została zweryfikowana w oparciu o panele ekspertów. Eksperci w dziedzinie medycyny, informatyki i materiałoznawstwa otrzymali zadania związane z analizami dostępnej literatury, przygotowali wystąpienia naukowe. Spotkania odbyły się w lipcu 2022 roku i zakończyły się dyskusją oraz podsumowaniem w postaci protokołów spotkań.

Dane wytyczne dla budowy modeli numerycznych oraz modeli 3D dolnej części tułowia dzieci zdrowych i chorych

W zakresie przygotowania wytycznych do budowy modelu dla partnerów przeprowadzono ocenę ultrasonograficzną 4 pacjentów z dziennym nietrzymaniem moczu z nawracającymi zakażeniami układu moczowego oraz wykonano analizę retrospektywną 5 badań rezonansu magnetycznego u pacjentów z moczowodami olbrzymimi. Umożliwiło to stworzenie modelu wydruku 3D pęcherza moczowego oraz moczowodu z wadą pod postacią moczowodu olbrzymiego.